Życie z astmą alergiczną – najważniejsze wskazówki

Życie z astmą alergiczną - najważniejsze wskazówki

Astma alergiczna, ze względu na ścisłe powiązanie z konkretnymi alergenami, potrafi być znacznie bardziej uciążliwa niż klasyczna astma oskrzelowa.

Nie oznacza to jednak, że nie można nauczyć się z nią żyć, a nawet prowadzić do jej całkowitego wyleczenia.

Jak żyć z astmą alergiczną?

Życie osoby zmagającej się z astmą atopową jest z pewnością trudniejsze niż życie osób, które nie są dotknięte chorobą. Przypadki całkowitego wyleczenia zdarzają się rzadko, nie oznacza to jednak, że z astmą nie da się żyć.

Pierwszym krokiem na drodze do życia w zdrowiu i dobrym samopoczuciu jest w takim przypadku unikanie kontaktu z alergenem. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, jeśli więc pojawią się reakcje alergiczne, konieczne jest ich skuteczne i szybkie leczenie. Nie należy też dopuszczać do rozwoju stanów zapalnych, z jakimi mamy do czynienia w drogach oddechowych, co często jest jednoznaczne z unikaniem kontaktu z pyłem, dymem oraz wilgocią. Astma alergiczna dobrze czuje się w zawilgoconych mieszkaniach, należy więc walczyć zarówno z wilgotnością, jak i z pleśnią, która często jest jej konsekwencją.

Osoba zmagająca się z astmą atopową powinna też zwracać uwagę na to, co je, jeśli zaś w jej domu znajdują się kwiaty doniczkowe o intensywnym zapachu, powinno pogodzić się z tym, że ich usunięcie często jest najlepszym rozwiązaniem. Konieczne staje się także dbanie o czystość w domu oraz prowadzenie regularnego trybu życia. Astmatyk musi też pamiętać, że nie jest zwolniony z dbania o kondycję fizyczną nawet, jeśli obejmuje ono przede wszystkim gimnastykę i częste spacery.

Czy astmę alergiczną można wyleczyć?

Jak już wspomniano, przypadki całkowitego wyleczenia astmy atopowej nie zdarzają się często. O sukcesie można mówić jednak już wówczas, gdy w ciągu ostatniego roku nie doszło do zaostrzenia choroby, a ataki pojawiają się rzadziej niż dwa razy w tygodniu. O wyleczeniu może świadczyć też to, że astma przestała ograniczać aktywność fizyczną, a pacjent nie cierpi już z powodu nocnych wybudzeń spowodowanych silnym kaszlem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.